Napi bibliaolvasó

Bevezető

A 2024. ÉV VEZÉRIGÉJE

„Minden dolgotok szeretetben menjen végbe!” (1Kor 16,14)

Nem lehet megszokni, hogy Isten igéje a kegyelmet kapott embernek olyan követelményeket állít, amelyeket saját erőből képtelen teljesíteni. Kegyelem, hogy nem ezek nem teljesítése miatt van örök kárhozat, és az is kegyelem, hogy nem ezek teljesítése miatt részesedünk az örök életben, hanem Jézus Krisztusért a belé vetett hit által. Neki van joga szeretetre biztatni. Ritkán használatos a „minden” szó, hogy ha megbecsüljük, amit jelent. S itt helye van. Nem válogathatunk a dolgok között, hogy mit végzünk szeretetben, és mit nem. Mindent szeretetben kell véghezvinni. Azt is jelenti ez, hogy nemcsak elkezdeni kell szeretetben mindent, hanem egészen a végéig szeretni. Ehhez benne kell élni Isten szeretetében és szeretésében, s ugyanígy a felebarát szeretésében. Ne a kényszer és ne az érdek motiváljon, hanem az, amit Jézus tett érted szeretetből. Az, hogy meghalt érted, amikor még el sem követted az első vétkedet. A kegyelem régóta várt, ragadd meg, és szeress mindenkor úgy, ahogyan Jézus tette! „Szerette övéit e világban, szerette őket mindvégig.” (Jn 13,1b)

Ajánlott igeszakasz: Jn 13.

Kohn Zsolt főtitkár

Mai 2024. Október 10. Csütörtök,

Jer 42,1–22

„Magatokat csaptátok be, amikor engem Istenetekhez, az Úrhoz küldtetek, és azt mondtátok: Imádkozz értünk Istenünkhöz, az Úrhoz, és mondd meg nekünk mindazt, amit Istenünk, az Úr üzen, mi pedig teljesítjük.” (20. v.)

Mi szétszakított keresztyének és szétszakított nemzet is vagyunk, önigazságban sem szűkölködünk, így könnyű átélnünk a mai igerész valóságát. Isten népe megveti a próféciát. Ez az Újszövetség szerint is bűn (1Thessz 5,20). Előtte el is átkozzák magukat (5. v.), ami a vezetőkre nézve eleve tilos (2Móz 22,27). Esztelenségükben felülbírálják Isten ígéretét (12. v.), amiben számukra az élet lehetősége van. Hányszor volt, hogy egyénileg, gyülekezetileg, egyházilag és nemzetileg mi is „jobban tudtuk”? Hányszor volt, hogy vonzóbbnak tartottuk a világ által kínált, lejárt szavatosságú bölcsességet és stabilitást, mint az Isten ígéreteit? A bibliakritika, a szolgálat-teológia, az intézmények, a projektek, a módszer… mindegy, csak Isten éltető szaváról vonja el a figyelmet! Egy lépés és máris az új Egyiptomban találod magad, ami soha nem lesz az otthonod… Itt az idő, hogy hátat fordítsunk saját bölcsességünknek, és engedelmeskedjünk az Úrnak!

Ajánlott igeszakasz: Mt 4,4

Tegnapi

Jer 41,1–18

„Így ölték meg azt, akit Babilónia királya nevezett ki az ország helytartójává.” (2b. v.)

Isten népének tagjai egymást gyilkolják. Ismerős? Nekünk, magyaroknak könnyű megérteni mindezt. Létrejön egy elfogadható megoldás: Gedaljá nem bosszúálló és másról sem feltételez ilyet. Békében lehetne élni viszonylagos függetlenség mellett, de Jismáél, Netanjá fia magához ragadja a kezdeményezést és legyilkolja azokat, akik az életbiztosítást jelenthetnék. Semmi sem az, aminek látszik! Jismáél a szabadságharc leple alatt az ammoniták harcát vívja (Jer 40,14). Célja, hogy meghosszabbítsa Babilon ütközőzónáját, és közvetlen felületet hozzon létre Egyiptom és Babilon között, így a szuperhatalmak árnyékában, Júda kárán megmaradhat Ammón. Az áldozni igyekvő izráeli férfiak levágott szakállal és összevagdalt testtel maguk válnak ádozattá, de a 3Móz 21,5 versben a Szentírás tiltja a szakáll és a test vagdosását. A ciszterna lehetne az élet forrása, de most tömegsír lesz. Jóhánán korlátozott szabadítást hoz, de félelmében Egyiptomba, a szolgaságba tart. Teljes a káosz, de Istenem, szabadíts meg!

Ajánlott igeszakasz: Jer 2,27

Online Biblia

A Biblia (koiné görög βιβλίον tekercs szóból) azoknak a könyveknek a gyűjteménye, amelyeket a zsidóság és a kereszténység Istentől sugalmazottnak és ennek okán szentnek fogad el, tehát a hit és az erkölcs területén általános mércének tekint. A teljes Bibliát szent jellegéből adódóan keresztény Szentírásnak is nevezik. A zsidó és a keresztény Biblia terjedelme nem azonos, mert a Biblia könyveit meghatározó kánont nem egyformán határozták meg. Így a héber Biblia – a Tanakh – azokat az Izrael népének adott isteni kinyilatkoztatásnak tartott írásokat tartalmazza, amelyek a kereszténység előtti időben, Izrael vallási közösségében keletkeztek. A kereszténység is szentnek és sugalmazottnak vallja a zsidóság Bibliáját, de mellettük ugyanilyen isteni tekintélyt és kötelező mércét tulajdonít azoknak az 1. században keletkezett írásoknak, amelyek Jézus életéről és tanításáról „tanúskodnak”, és amelyeket a hagyomány szerint az apostolok vagy azok tanítványai írtak, vagy jegyeztek le. Így a kereszténység két részre osztja a Bibliát: a zsidó Bibliát magában foglaló Ószövetségre (Ótestamentum) és az apostoli írásokat tartalmazó Újszövetségre (Újtestamentum). Gramatának, azaz Írásoknak nevezték az ószövetségi és újszövetségi könyvek együttesét. Wikipédia

Online Biblia


Imatémáink

Időseinkért

Idős tagjainkért, és különösen a betegegért akik már nem tudnak részt venni alkalmainkon...

Fiataljainkiért

Az utánunk jövő generációnak nagy szüksége van, hogy imádságban hordozzák...

Imatémáinkról bővebben


Lelkiszolgálat háza


Elérhetőség

Országos Központ - Piliscsaba

Cím: 2081 Piliscsaba, Kálmán Király útja 16.
Telefon: +36-20-381-60-62
Bankszámla száma: 11708001 – 20525725
Bethánia C.E. Szövetség Adószáma: 19022455-1-13